Duben 2012

Putování za velkýma "micinama"

15. dubna 2012 v 17:25 | Lucie Strnadová |  kočkovité šelmi
Puma americká (Puma concolor) je velká kočkovitá šelma. Je to největší kočkovitá šelma Severní Ameriky a největší zástupce malých koček.Je užasná a tajemná zároveň....dokonce si jí mužete pořídit.....i v česku mužete podkat lidi co mají místo psa pumu....
Obrázek černécho jaguará....tohoto krasavce vám představím až v druhém dílu našecho putování za kočkovitími šelmami....
No není roztomilí?....no dobře jsem tu kvuli tomu abych vás představila nebo a seznámila z rosotmilo věčí micinou......

PRVNÍ DÍL:

Nádherné magické oči pumy.....nechápu proč je střílej.....

PUMA AMERICKÁ

 • Výška v kohoutku: 61-76 cm
 • Délka těla: 95-243 cm
 • Délka ocasu: 53-82 cm
 • Hmotnost: 27-102 kg
Puma je velikostí srovnatelná s levhartem, i když velikost se liší podle poddruhu a zeměpisné šířky, kde puma žije. Pumy, které obývají tropické oblasti, jsou menší než ty, které žijí blíže k pólům. Samci jsou o polovinu větší než samice.
Puma americká je štíhlá, svalnatá kočka, hlava je v poměru k tělu malá a obličejová část je krátká. Má krátké a kulaté uši. Pumy jsou velmi silné a mrštné, k tomu jim napomáhají silné končetiny a velmi dlouhý, tlustý ocas. Pánevní končetiny jsou delší než přední, to jim dává sílu k dlouhým skokům (až 12 m do dálky, 5 m do výšky). Srst je jednobarevná, žlutohnědá, červenohnědá, hnědošedá i všechny odstíny mezi, záleží na poddruhu. Pumy tropických oblastí bývají zbarveny více do červena. Výskyt černé pumy nebyl vědecky potvrzen. Břicho a pysky jsou vždy světlejší až bílé, konce uší a špička ocasu jsou černé. Koťata jsou tmavě skvrnitá, na ocase mají tmavší kroužky.Existují i velmi světlé pumy, a velmi tmavá barevná varieta.

Pumy patří, ač se to nezdá, mezi malé kočky, jejich nejbližším žijícím příbuzným je jihoamerický jaguarundi, šelma jen o málo větší než kočka domácí. Stejně jako ostatní malé kočky neumí řvát, ale přede, a je příbuznější domácím kočkám, než lvům.

Rozšíření, stanoviště

Puma je společně s kočkou divokou, rysem ostrovidem a levhartem skvrnitým kočkovitá šelma s největším areálem rozšíření. Obývá obě Ameriky, od Kanadského Yukonu přes Andy až k jižnímu cípu Jižní Ameriky. Před příchodem bílých osadníků žily na celém území dnešních Spojených států, z východního pobřeží ale kvůli člověku vymizely a na Floridě jsou kriticky ohrožené.

Pumy se nevyhýbají žádnému vhodnému prostředí, žijí ve všech nadmořských výškách (0 - 4500 m. n. m), daří se jim v horách, v jehličnatém, smíšeném i listnatém lese, v tropických pralesích i ve stepích. Vyhýbají se snad jenom místům, kde žijí jaguáři. Výborně šplhají i plavou, i když nerady.

Jejich přizpůsobivost je často dostává do konfliktu s člověkem.Bohužel tento člověk je zabijí a jetš se ze svojí trofejí hlubí..je to hnus a já jsem proti tomu....

Biologie

Pumy jsou samotáři, setkávají se jen v době páření. Teritoria dospělých samců mívají rozlohu kolem 250 km², teritoria samic bývají menší, 50 až 150 km². Velikost teritoria ale závisí na množství vhodné kořisti a může se pohybovat od 1000 km² až k pouhým 25 km². Teritorium si vyznačuje močí a škrábanci v půdě nebo ve sněhu, skutečné boje mezi jedinci bývají vzácné.

Oblíbenou kořistí pumy americké jsou kopytníci, jako je jelenec ušatý, jelen lesní a další druhy jelenů. Loví také menší zvířata, jako jsou ursoni, bobři, pásovci, divoká prasata, veverky, králíci, mývali, skunkové, malí hlodavci a dokonce i hmyz, jako jsou sarančata. Loví také jiné predátory, jako jsou kojoti nebo aligátoři. Mršinami se živí jen málokdy. Mohou napadat i dobytek nebo jiná domácí zvířata, útoky přímo na člověka jsou poměrně vzácné.

Loví ze zálohy, ke kořisti se nejprve připlíží a uchvátí ji jediným skokem, často zezadu. Přidrží si ji drápy a usmrtí ji jediným prokousnutím vazu. Ulovenou kořist pak odtáhnou (unesou až sedminásobek své váhy) a zahrabou nebo ukryjí pod vegetaci, kde je chráněná před ostatními masožravci, a kde se k ní puma může vracet, aby se nasytila.

Pumy nemají žádné období rozmnožování, v Severní Americe ale většina koťat přichází na svět na konci zimy nebo brzy na jaře. Samice je v říji 8 dní. Hlasitým voláním přivábí samce, kteří mezi sebou bojují o právo se s ní spářit. Březost trvá 90 - 98 dní. Koťata se rodí v doupatech vystlaných mechem a listím, ve skalních štěrbinách, jeskyních, v houštinách a na podobných chráněných místech. Bývají 2-3, každé váží 220-500 g. Mají modré oči a skvrnitou srst, kresba se ztrácí až v 6 měsících věku.

Maso začnou jíst už v 6 týdnech, ale matka je kojí až 3 měsíce. S matkou zůstávají i po odstavu, až dva roky. Sourozenci spolu zůstávají ještě déle, i několik měsíců po té, co se osamostatnili. Samice pohlavně dospívají v 29 měsících, samci o něco později. Rozmnožovat se ale začnou, teprve když mají vlastní teritorium.

V přírodě se dožívají 8 - 10 let, v zajetí mohou žít přes 20 let. Kromě člověka je jejich jediným přirozeným nepřítelem medvěd baribal.

V zajetí se dobře rozmnožují, jsou proto častými chovanci zoologických zahrad. Od mládí chované pumy se dají ochočit, někdy se dokonce chovají i jako zvířata v zájmovém chovu, tzn. doma jako "mazlíček".Jak už jsem psala nazačátku článku....

Proč vlastně někteří hnusní lidi zabíjej tak rostomilé zvířaatka?Možná proto aby dostali prahy za kožešinu a maso?.....pokud budem některé druhy tak "likvidovat" brzy vyhinou....

Je mrštná.....
Je roztomilá i když je velká....

...je i rychlá.A má další a další přednosti co mi lidé rozhodně nemáme....

Puma v kostce:

 • Třída: Savci (Mammalia)
 • Řád: Šelmy (Carnivora)
 • Čeleď: Kočkovití (Felidae)
 • Podčeleď: Velké kočky (Pantherinae)
 • Druh:Puma americká (Puma concolor)
 • Výskyt:Amerika
 • Velikost:Délka 110-150 cm, výška 70 cm
 • Hmotnost:35-110 kg
 • Počet mláďat:2-3 ks
 • Doba březosti:90-98 dnů
 • Potrava:Kopytníci, hlodavci,..


Je načase se z "číčou" rozloučit v druchém díle náš čeká jaguár tak zatím pa a užite si zbitek výkendové neděle.....
Vtipné hlášky....

12. dubna 2012 v 22:14 | Lucie Strnadová |  Vtipné hlášky....?
Myslím si že některé věci se úplně hodí i na mě a vi se v nich určitě taky poznáte....:D


 • Nejsem malá, jen šetřím místo...
  Nepotřebuji důvod, aby jsem se smála...
  Ptám se vždy "co" i když jsem pochopila..
  Ťukám 2+8 do kalkulačky..
  Kývám hlavou, aby si učitel myslel, že ho poslouchám..
  Vysávám pavouky..
  Musím zavolat na můj mobil, aby jsem ho našla..
  Křičím vždy "au" i když mě nic nebolí ..
  Když se mi začne líbit nějaká písnička, poslouchám ji pořád dokola..
  Žádné práce se nebojím, klidně si vedle ní lehnu!..
  Po dolízání nanuku koušu tyčku..
  Mám skrytý talent. Je tak skrytý, že o něm nevim ani já..
  Podívám se 15x za den do ledničky bez toho, aby jsem neco snědla..
  Po hororu nedokážu jít sama na záchod..
  Podívám se na hodinky a zapomenu kolik bylo hodin..
  Neposlouchám nahlas hudbu, jen nechám poslouchat i sousedy...
  Nezvedám mobil proto, protože se mi líbí moje zvonění..

Obrázky Murtagha

9. dubna 2012 v 0:44 | Lucie Strnadová |  Odkaz Dračích jezdců
Bohužel tento chlapec bratr Eragorna....je ovládán zlím králem Galbatorixem,který mi není ani trohu simpatický.....Jeho draka a jeho přinutil ve starověkém jazyce přísahat věrnost,protože věděl Murthagovo tajné jmeno....Morzan byl otec Murthaga a Brom Eragorna,ale oba měli stejnou matku..bohužel teď nevím jak se jmenovala.....

Nejdřív animace:

Murthag je skvělí lukostřelec...je to taková tajemná osoba která mě zaujala hnde od okamžiku kdy se v knize i ve filmu oběvil...

Právě podplavávají vodopád aby utekli urgálum a vojákum krále Galbatorixe...
Kdopak to tu je?

A teď konečně obrázky:Sice je tu i Eragorn ale alespoň mužete uvažovat jaký je z nich hezčí :D
I když je trohu zamračení a vážní myslím že na vás pusobí takovím temním až zvláštním dojmem...
Hm....nosí vždicky černou nejspíš je to jeho oblíbená barva....jako moje.S kontrastem tech bílích květin to vipadá fakt idilicky.Nebo nevině?
Nevinost sam....přímo mu to koukám z očí...brr tebe bych fakt nechtěla podkat v tomto stavu...:D
Je prostě nádherní a úplně se na roli Murthaga hodí....
Tak jaké pak má náš milí rozmilí Murthag oči?Jaké asi barvi?
Černá mu sekne nedokázala bych si ho představit třeba v ružové,zelené a nebo nějáké jiné barvě....příště vám se dám obrázky Broma,který byl otec Eragorna..

Murtagh-Garrett Hedlund

9. dubna 2012 v 0:17 | Lucie Strnadová |  Odkaz Dračích jezdců

Murtagh....

Představitel:Garrett Hedlund
O něm:Narodil se roku 1984 a poprvé si zahrál v roce 2004 jako Patroclus ve velkofilmu Troja.Jeho další filmové role zahrnují Světla páteční noci a Čtyři bratry.

Jako Murtagh:

Mladík se složitou minulostí.Murtagh je syn Morzana,který zradil Dračí jezdce Galbatorixovi.Protože zoufale touží smazat vinu za otcův hřích,hledá vykoupení v bitvě.
,,Na Murtagovi mě zaujalo,že se v něm skrývá cosi pod povrchem,vysvětluje Hedlund.,,Je to postava opředená tajemstvím.Má v sobě krev zrádce,kterým byl jeho otec,a když dorazí do FarthenDuru,chce,aby mu tam lidé věřili.Je okouzlený draky,a když zjistí,že zvěsti o jejich přežití jsou pravdivé,je naprosto nadšený a chce být u toho."
V dalším díle dostane Murtagh od Galbatorixe dračí vejce ze kterécho se vylíhne rudí drak Trn a oba dva je ovládne...


Moje dračí oko

7. dubna 2012 v 0:49 | Lucie Strnadová
Dračí oko jsem kreslila naprosto sama....pomáhali mi jen pastelky,tempery,fantazie,..a další potřebné věci k mému dílu....

další můj avatar pro Míles

6. dubna 2012 v 14:38 | Lucie Strnadová
Sice poslední dobou vážně nemám čas ale co se dá dělat....dnes jsem dělala avatar pro hráče Mílek na howrse....takže tady je....