Achaltekinský kůň

30. září 2011 v 22:39 | Luciana Strnadová |  Plemena koní atd.

!!Novinka na mém blogu!!

Mám pro vás užasnou novinku,nevím jestli bude tak užasná pro některé z vás,ale rozhodla jsem se že na svůj blog budu dávat i plemena koní protože koně prostě miluju.
Takže začínáme.....
První koník bude Achaltekinský kůň....:))

ACHALTEKINSKÝ KŮŇ

Původ a historie:

Achaltekinec je živým dědictvím krve starodávných perských koní a je proto jak budu psát níže považován za nejstarší čistokrevné plemen. Domovinou je mu nevlídný Turkmenistán, země, která je z devadesáti procent pokryta pouštěmi. Život Turkmenů ovlivňoval i život koní. Vzhledem k přírodním podmínkám nebylo možné se živit klasickými zemědělskými pracemi. Turkmen byl po celé věky vojákem, ať už sloužil cizím vládcům, či podnikal loupežné výpravy na okolní osady. Při této činnosti byl samozřejmě odkázán na svého znamenitého koně, kterého zahrnoval výjimečnou pozorností a péčí. O Turkmenech se říkalo, že budou vojáky do té doby, dokud budou mít achaltekince, a že achaltekinec bude existovat, dokud jeho pán bude vojákem. O tom, jak pravdivé bylo toto tvrzení, se všichni přesvědčili po připojení Turkmenistánu k Rusku po bitvě u Goek Tepe (1880) a posléze ještě názorněji po nástupu komunistického zřízení.
Achaltekinský kůň(Achal-Teke)je velmi skromné,odolné a vytrvalé pouštní plemeno plnokrevného koníka starého nejméně 3000 let.Pochází z Turkménie(Asie).A teď si o něm řekneme víc...rozhodně se koukeje dál,protože se dozvíte fakt moc věcí:))
Jak už jsem psala víš Achaltekinský koník je známý nejméně tři tisíce let a podle některých odborníků je nejstarším čistokrevným plemenem na světě.Středověcí kočovníci ve středoasijském Turkmennistánu(děsní název:)....Nesnáším dlouhé cizí názvi.Ostatně nevím proč vám ty názvy píšu...stejně si to nikdo nezapamatuje)pečovali o tyto tvrdé a vytrvalé koně jako o poklad a jednali s nimi jako se členy rodiny.(No tak to koukám.Starali se o ně jako o poklad)Toto plemeno výborně snášelo i tvrdé pouštní podmínky,nedostatek krmiva a extrémní počasí.V roce 1881(Čísla nepotřebujete že ne??Smějící se)se Turkmenistán stal součástí ruské říše(Brr v Rusku je zima...nesnáším zimy)a achaltekinští koně byli nadále pěstováni v Rusku.Jmeno plemena je odvozené od turmenského kmene Teke,který žil nedaleko achalské oázy.V současné době je achaltekinský koník známy jako vynikající sportovní kůň.


Zvláštní pozornost si zaslouží způsob sedlání. Sedlání koně - to byl soubor předepsaných ceremonií. Nejdříve se sejmula deka z koně, ze srsti se ometlo každé smítko. Následně se na hřbet daly dvě tenké dečky - jedna sající pot, jedna plstěná. Na tyto dvě tenké přišla třetí, tlustá, z vnitřní strany plstěná, ze všech stran lemovaná ručně tkaným plátnem. Tato poslední měla výřez na kohoutku. Na dečky se kladlo sedlo s dřevěným posedlím, potaženým kůží. Na posedlí se zvrchu dávala deka, zakrývající celého koně a vše se zajistilo pevně dotaženým obřišníkem a speciálními úvazky jednotlivých deček.
Při jízdě na dlouhé vzdálenosti se obvykle velká deka nedávala, ale byla přivázána jako bandalír za sedlem.
Krk koně byl zdoben různě širokými řemeny-aladžami, obvykle zdobenými drahokamy. Nutkání zdobit svého milovaného koně bylo pro Turkmeny typické, zdobená bývala i uzdečka, která byla mimojiné vybavena tenkými řemínky na čelence, které chránily oči koně před hmyzem.
Klisny se připouštěly velmi brzy, obvykle již jako dvouleté (pokud nebyly v tréninku), hřebci až po třetím roce. Pokud připouštěli dříve, tak jen několik klisen. Připouštění se praktikovalo "z ruky", přičemž pouze velmi kopavým klisnám se spoutávaly zadní nohy. Hřebce vodil na připouštění jeden člověk, zpravidla na ohlávce. Nejproslulejší hřebci, jako například Bek Nazar Dor nebo Kara Kunon, připouštěli denně v průměru pět klisen, za sezonu pak více než 100 klisen.
Připouštěcí období začínalo v březnu a trvalo do konce července, aby se hříbata rodila v optimálním čase. Odstav hříbat probíhal okolo 5-6 měsíce, někdy, pokud hříbě nešlo dále do tréninku, se nechávalo u matky až do jednoho roku.
Využívá se ke skokovímdisciplínám,v drezuře,a ve vytrvalostních závodeh.Je vysoký přibližně 150 až 162 centimetrů.Pochází z Turkmenistánu(Asie).Achaltekinský kůň se často označuje jako ,,kůň jednoho pána".
Je oddaný,ale muže být i tvrdohlavý,pokud něco nechce udělat.

Stavba těla:

Malá,ušlechtilá hlava hlavu.Dlouhý,tenký,vysoko nesený krk.Vysoký kohoutek.Hluboký,úzký hrudní koš.Dlouhý hřbet.Dlouhý,úzký,štíhlý trup,atletická stavba těla(mám ráda vymakané kluky.Pardon ted se mluví o koních.Nechala jsem se jen trohu unést)Dlouhé,štíhlé a svalnaté nohy.

Vzhled a charakteristika:

Oko mandlového tvaru.Jemná srst s kovově zlatým leskem.Zbarvení může být hnědé,černé,plavé,zlaté a nebo kaštanové.Plavný,hladký chod.

Vzpínání!
Tito ozdoby co vidíte na tomto Achaltekinským koníkovi nosí normálně!

Achaltekinský kůň má jako každý z koní svoji nádheru a hrdost!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alena Alena | 9. února 2013 v 16:29 | Reagovat

:) na té předposlední je náš Minignard :D

2 Saito Saito | 27. března 2014 v 18:58 | Reagovat

Je konečně někdo takový :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama